Redaktionen anbefaler
Hvis man ikke sikrer grundvandet mod forurening, har det en række forskellige konsekvenser:
I dag sker alle tre ting for at sikre rent vand i hanen, men undlader man at beskytte grundvandet, kan det være nødvendigt at bruge de tre tiltag i forskellig grad. I langt de fleste tilfælde er det forbrugerne, der betaler, når drikkevandet ikke er rent.
I Aalborg har forsyningsselskabet netop planlagt et rensningsanlæg til drikkevandet, da der er for meget nitrat i det nuværende drikkevand. Nitrat kan øge risikoen for tarmkræft. Rensningen af drikkevandet vil koste 645 millioner kroner, som skal betales af indbyggerne i Aalborg.
I drikkevandet kan man i dag også finde rester af sprøjtemidler, der har indeholdt PFAS. Stoffet kaldes TFA eller tri-fluor, og når du først har det i kroppen, kommer det ikke nemt ud igen. Forskere er bekymret for langtidsvirkningerne af ophobet PFAS. Hvis man vil fjerne TFA fra grundvandet, vil det være en både kompliceret og dyr proces.
Her er en af mange kilder til viden om TFA eddikesyre
»Hvis man ikke snart indfører en beskyttelse af drikkevandet i Danmark, kan vi ikke finde rent vand i fremtiden. Vi har kortlagt grundvandsområderne allerede, der er ingen grund til at vente,« siger Walter Brüsch.