Samvirke 1972: Besøg på dyreinternatet

Hunde mellemlander stadig på internat, når deres ejer ikke længere findes eller ikke kan overskue hund i huset. Men der er ikke brug for så mange nye hundehjem som tidligere.

Et hundeliv

Tidligere havde vi jagthunde, vagthunde og lænkehunde, i dag har hunden ofte en solid plads i sofaen og i familien. I takt med at hundene er flyttet fra hundehuset og længere ind i familien, er der opstået behov for dyreinternater. Samvirke besøgte i 1972 det nyeste og mest moderne dyreinternat i Tranbjerg syd for Aarhus. Her boede hjemløse hunde, mens de ventede på en ny kærlig ejer.

Jørgen Nielsen, der var bestyrer, fortalte, hvem der aftog de hjemløse hunde fra internatet:

”Folk, der afhenter en hund i et internat, hører til den samfundsgruppe, der også betaler frivillig ulandshjælp. Det er mennesker, der har noget tilovers for andre end sig selv, og som ved, hvad nød er – om det så drejer sig om mennesker eller dyr.”
Dyreinternatet i Tranbjerg fandt på et år i begyndelsen af 70’erne nye hjem til 570 hunde og 110 katte. Internatet eksisterer stadig, men i dag melder Dyrenes Beskyttelse, at der formidles færre nye hundehjem, måske fordi markedet for hunde er ved at være mættet, vurderer organisationen.

Læs mere på samvirke.dk/arkiv
 

Læs mere om