Indeholder havre gluten?

Er havren glutenfri, hvis den ikke har været i berøring med andet korn?
?

Hvis havre ikke har været i berøring med andre kornsorter, er den så glutenfri?

Svar fra Leif Skibsted

Havre indeholder som udgangspunkt ikke gluten, men afsmitning på møllerier eller opblanding på mark eller under høst gør, at stort set alle havreprodukter på markedet indeholder så meget gluten, at de ikke kan tjene som kost for personer, der lider af cøliaki. Cøliaki er en sygdom i tyndtarmen, som kræver omlægning til absolut glutenfri kost. Man kan købe specialprodukter fremstillet af ren havre uden spor af andre kornsorter, og som tåles af de fleste med cøliaki.

Gluten er en gruppe af proteiner i hvede, byg, rug og spelt. Gluten giver hos ca. 1% af befolkningen anledning til cøliaki. Majs, ris og boghvede indeholder ikke gluten.

 

Leif Skibsted er professor i fødevarekemi ved Institut for Fødevarevidenskab ved Københavns Universitet.

Se, hvad vi ellers skriver om: #gluten