Må muslimer spise vingummi?

Er der gelatine fra svin i slik?
?

Jeg har nogle muslimske bekendte, og de har spurgt mig, om der er svinekød/gelatine fra svin i vingummi og lakrids. Umiddelbart skulle man ikke tro det, når man ser listen af ingredienser, men kan man være helt sikker?

Inga Hansen, Dannemare

Svar fra Leif Skibsted

I mange typer slik og desserter er gelatine som geldanner i dag erstattet af fortykkelsesmidler som pektin, carrageenan og arabisk gummi fra tang, appelsinskaller og andre planter. For lovligt indførte og lovligt forhandlede produkter bør man kunne stole på varedeklarationen.

Gelatine betragtes som en levnedsmiddelingrediens og ikke som et tilsætningsstof og har derfor ikke noget E-nummer. Er slik anført at indeholde gelatine i listen over ingredienser, kan man ikke være sikker på, om det er fra kalve eller fra svin.

Leif Skibsted er professor i fødevarekemi ved Institut for Fødevarevidenskab ved Københavns Universitet.

Se, hvad vi ellers skriver om: #kultur, #udland og #slik