Redaktionen anbefaler






Der er flere grunde til, at det ikke er relevant at datomærke disse fødevarer. Tager vi tyggegummi, eddike, salt, sukker, vin og drikkevarer med en alkoholprocent på eller over 10, har vi at gøre med fødevarer, der praktisk talt holder for evigt og kun vil have en let ændring i kvalitet, det gælder f.eks. ved sukker og salt, der kan klumpe, mens der i vine kan dannes bundfald.
Ved frisk frugt og grønt er der tale om let fordærvelige produkter, hvor holdbarheden er afhængig af, hvordan det opbevares - f.eks. i eller uden for køleskab. Generelt er frugt og grønt fødevarer med et kort liv, og som udgangspunkt kan man se, om frugten eller grøntsagerne er råddent med det blotte øje.
Det samme gør sig gældende med bagerivarer, der dog har en endnu kortere holdbarhed og oftest bliver det købt med det formål at blive spist inden for 24 timer. Samtidig bliver bagerivarer tørre og uinteressant og kasseres derfor ofte på baggrund af det.
Datomærkningen på de fødevarer, du finder nede i supermarkedet, er med til at vejlede dig om, hvor længe fødevarerne kan holde sig. Disse datomærkninger er inddelt i to kategorier:
Disse to hovedregler gælder dog kun så længe fødevaren er uåbnet.
Kilde: Fødevarestyrelsen
En af grundene til at ovenstående fødevarer ikke datomærkes er, at der er risiko for, at fødevarer, der egentlig fortsat er gode, bliver smidt ud, selvom de ikke fejler noget.
Kilder: Nina Læssø Jakobsen, Fødevarestyrelsen, og www.foedevarestyrelsen.dk
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10