Redaktionen anbefaler






Skift vandet i vasen dagligt, så undgår du bakterievækst i vandet. Husk også at vaske vasen af, så bakterierne ikke følger med over i det nye vand.
Når du får en smuk buket, skal du skære ca. 1 cm af stilken i et skråt snit. Blomsterne får lettere ved at optage vand, fordi det skrå snit gør, at stilken ikke står fladt på vasens bund – og samtidig blotter mere af det indvendige i stilken, som optager vandet. Gentag det gerne med et par dages mellemrum.
Alle blade, som står under vandet i vasen, skal fjernes. Det får ikke bare din buket til at fremstå pænere, men det forhindrer også, at de rådner, og at du dermed får unødig bakterievækst i vandet, som vil få din blomsterbuket til at forgå hurtigere.
Skift vandet i vasen dagligt, så undgår du bakterievækst i vandet. Og husk at vaske vasen af, så bakterierne ikke følger med over i det nye vand. Blomster med urteagtige stilke som tulipaner og påskeliljer har det bedst i koldt vand. Blomster med hårde stilke – f.eks. roser -har det bedst i lunkent vand.
Visse frugter - især bananer - udskiller ethylen, som er en luftart, der får frugt til at modne. Det er jo smart, hvis man gerne vil have moden frugt – men knap så smart, hvis man ikke vil have sine blomster til at visne. Så hold dem på behørig afstand fra frugtskålen.
Når enkelte blomster i din buket begynder at visne, så pil dem ud af buketten. Visne blomster vil øge mængden af bakterier i vandet, og det vil få resten af buketten til at visne hurtigere. Derfor er det en god ide at se sin buket efter for enkelte blomster, som har givet op.
Et af de bedste tricks til at holde buketten frisk er at stille den i køleskabet natten over. Det virker måske drastisk, men det virker. Hvis køleskabet er fyldt med mad, så stil blomsterne køligt på altanen eller terrassen – men husk, at de selvfølgelig ikke må få frost.
Det lyder skørt, men blomster har en sød tand. Hvis du vil beholde buketten frisk, så spæd blomstervandet op med lidt sodavand - ca. halvt vand og halvt sodavand - f.eks. Sprite eller 7up. Sukkeret i sodavand giver næring til blomsterne, og den sure pH-værdi i sodavand holder bakterierne nede.
Kilder: Proflowers, Florblomster
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10