BøgerBøger / Se hele temaet
Samvirke samvirke@fdb.dk

Du kan roligt være bange for de politisk ukorrekte børnebøger

De politisk ukorrekte børnebøger fra da mor var barn er stadig populær læsning. Mest fordi mor husker det lille gys med glæde
Af Pia Thorsen Jacobsen | 29. september 2011

Kræsne børn får lov at dø af sult

Irriterende møgunger skal have smæk og smides i seng – uden pandekager. Kræsne børn får lov at dø af sult. Og børn der tror, de kan plage sig til alt i denne verden, fortjener også at dø.

Den slags grumme historier elsker vi at læse højt for vores børn. Ligesom vi selv fik læst dem højt, da vi ikke kunne fordrage ærterne til aftensmaden og konstant plagede om at få flere Barbiedukker og legoæsker. Også selv om vi kunne høre, hvor galt det gik for både Spørge-Jørgen, Lille sorte Sambo og Jette, der ikke kunne holde fingrene fra tændstikkerne i bogen om Den store Bastian.

Vi ved godt, at det bare er fortællinger

De små mennesker bliver nemlig udsat for en del grusomheder i bibliotekets ældre børnebøger. Men både børn og voksne ved godt, at det bare er fortællinger, der skal få os til at gyse – fordi det er så hyggeligt, når det er uhyggeligt.

»Det er vores erfaring, at forældre låner titler som Den store Bastian, Spørge-Jørgen, Lille sorte Sambo og Clevins Rasmus for at læse dem for deres børn, fordi det er bøger, de selv har fået læst højt i deres barndom, og udlånet hænger derfor i høj grad sammen med nostalgi,« siger børnebibliotekar Tanja Espersen fra Frederiksberg Hovedbibliotek.

Vi studser heller ikke over, at mor er hjemmegående, og at det kun er far, som kan køre bilen. Historierne er skrevet i en anden tid, og vi bliver ikke forargede, når de afrikanske børn altid har blomster i håret og absurd store læber.

»Indholdet kunne måske godt forarge en gang, men i dag betragtes det mere som et løjerligt kuriosum, der kendetegner tiden, de er skrevet i,« siger børnebibliotekar Tanja Espersen.
 

Kommentarer til artiklen

lille sorte sambo

det mest komiske ved kritikken af Lille Sort Sambo,er at at kritikkerne ved deres egen fordomsfulde mangel på indsigt udlagde det som om at Lille Sorte Sambo skulle karikere Afrikanere. Der findes ikke ikke en eneste vild Tiger i Afrika - Lille Sort Sambo er så sort som han er fordi han kommer fra det sydlige Indien - tilmed måske fra det der en gang hed Ceylon (Sri Lanka) Bogen er skrevet i 1899 - Bannerman var skotte men boede mange år i Indien. Lille Sorte Sambo er en kærlig bog som viser at lille Sorte sambo er kløgtig og narre de fæle Tigre.

- ruben blædel - 12. okt 2011 09:34

Kommenter artiklen

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
Forbrug/Tema

Temaet  Bøger