Kontakt os

Vi er altid klar til at hjælpe, skulle du have behov for at kontakte os.

Læs seneste Samvirke

Du kan altid finde seneste udgave af Samvirke på classic.samvirke.dk. Her er også et arkiv over alle udgivelser siden 1928.

Opsigelse, ændring eller køb af abonnement

Vil du købe et abonnement på Samvirke, eller har du ændringer til dit abonnement eller din adresse, så kontakt os på:
Medlemsservice
eller på telefon: 43862020 - hav dit medlemsnummer parat.

Redaktionen

For alle andre forespørgsler end abonnement kan redaktionen kontaktes på samvirke@samvirke.dk.
Skal du i kontakt med en bestemt medarbejder på redaktionen, så find vedkommende i oversigten herunder.

Postadresse
Samvirke
Roskildevej 45
2620 Albertslund

Brevkasse og Coop Medlem
Spørgsmål til Samvirkes brevkasse modtages gerne og kan sendes til Spørg Os-postkassen. Vi får op til 500 henvendelser hver måned og kan derfor ikke garantere at svare på dem alle. Kontakt derfor Coop nedenfor, hvis du vil garanteres et svar.

Varer og købsoplevelser
Henvendelser vedrørende varer, købsoplevelser eller Coop skal ske til enten på telefon til 4386 4386 på mail:

Skriv til Coop

 

Karsten Kolding, chefredaktør og marketingschef
Mobil: 30 91 92 77
E-mail:karsten.kolding@coop.dk

Pia Thorsen Jacobsen, redaktionschef
Mobil: 30 91 92 68
pia.thorsen.jacobsen@coop.dk

Lotte Malmgren, redaktør
Mobil: 30 91 92 67
lotte.malmgren@coop.dk

Christel Frydkjær, grafiker
Mobil: 25 77 44 84
christel.frydkjaer@coop.dk

Line Holtegaard Madsen, art director
Mobil: 27 75 75 52
line.holtegaard.madsen@coop.dk

Tina Zaremba Jacobsen, grafiker, vikar
tina.zaremba@coop.dk

Ulrik Skjold Andersen, grafikerelev
Mobil: 28 12 55 79
ulrik.skjold.andersen@coop.dk

Inger Abildgaard, madredaktør
Mobil: 30 91 92 72
inger.houman.abildgaard@coop.dk

Kristian Herlufsen, journalist
Mobil: 26 14 16 15
kristian.herlufsen@coop.dk

Christian Garde Myggen Petersen, journalist
Mobil: 61 78 62 79
christian.garde@coop.dk

Andreas Grubbe Kirkelund, journalist
Mobil: 25 21 21 65
andreas.kirkelund@coop.dk

Morten Levinsky Thorsboe, journalist
Mobil: 27757554
morten.levinsky.thorsboe@coop.dk

Henrik Rindom Knudsen, journalist
Mobil: 26 36 31 80
henrik.knudsen@coop.dk

Flemming Jørgensen, redaktør, Coop & Co.
Mobil: 30 91 92 31
flemming.joergensen@coop.dk

Ophavsret og links

Ophavsret på artikler fra Samvirke. Hvordan må jeg bruge artikler, jeg har læst i Samvirke? Og hvad med undervisningsbrug?

Ophavsret 

Ophavsretten til alt indhold på sitet tilhører Samvirke og/eller den udførende journalist/fotograf. 

Artikler, fotografier, lyd, levende billeder, grafik og andet offentliggjort materiale på www.samvirke.dk og i Samvirkes bladre-pdf’er stilles til rådighed for visning og læsning på skærmen. 

Det er tilladt at tage kopier på papir (udprint) til udelukkende privat brug. Denne adgang gælder alene privatpersoner. Indhold fra sitet må ikke bruges og distribueres i kommercielt øjemed uden tilladelse fra Samvirke.

Det er også tilladt at tage digitale kopier til egen personlig brug eller til personligt brug for husstanden altså typisk din ægtefælle og børn jvf. ophavsretslovens § 12.

Yderligere anvendelse og eksemplarfremstilling kræver udtrykkelig skriftlig tilladelse fra Samvirkes redaktion. 

Links

Samvirke ønsker at gøre det let for brugere og bloggere at tilgå, debattere, benytte og linke til indholdet på vores hjemmeside.

Enkeltstående brug af dybe links eller privat brug af RSS feeds er derfor velkomment, men gentagen og systematisk brug af dybe links og eller RSS til kommercielle formål må kun ske efter aftale.

Det er ikke tilladt at etablere links til Samvirke.dk på en sådan måde, at Samvirke.dk fremtræder i det fremmede websites frame.

Overtrædelser medfører krav om erstatning, vederlag og godtgørelse.

Samvirke.dk er ikke ansvarlig for indholdet på websites, som Samvirke.dk linker til.

Undervisningen

Samvirke er populært på undervisningsinstitutioner og bruges ofte i undervisningen og som undervisningsmateriale. Det er vi glade for, men der er få regler, der skal overholdes.  

Samvirke kan benyttes, når din undervisningsinstitution er tilsluttet en aftale med CopyDan. 

Hvis ikke, kan Samvirke benyttes i undervisningen, når du har indhentet tilladelse fra Samvirkes redaktion. 

Du kan bestille klassesæt af Samvirke på skolekontakten.dk Et klassesæt gratis - du betaler kun porto på 35 kroner.

Om os

Samvirke er Danmarks mest udbredte og mest læste månedsmagasin med flere end 1 million læsere hver måned. Nedenfor kan du læse meget mere om bladet.

1.165.000 læsere hedder det seneste tal fra Gallup (1. halvår 2015). 

Annoncer

Annoncering i Samvirke kan ske ved henvendelse til:

FrontMedia
Dronninggårds Alle 136
2840 Holte

Telefon: 4822 4450  
Fax: 4824 4347
E-mail: samvirke@frontmedia.dk
Hjemmeside: www.frontmedia.dk

FrontMedia varetager annoncering i både det trykte magasin og på hjemmesiden.