Vi køber 21 liter vand per indbygger om året
Danskerne drikker masser af vand på flaske. Vi køber 120 millioner liter flaskevand om året. Det svarer til 21 liter per indbygger og er det dobbelte af, hvad vi købte i 2005.
Vi køber dobbelt så meget vand uden brus som med brus, og hver femte af dem, der køber vand uden brus, gør det for at minde sig selv om at drikke nok. Det viser nye tal fra Coop Analyse, skriver Samvirke. Hver anden køber vand på flaske for at have det til rådighed i bilen, på turen eller på natbordet.
En myte at kroppen har brug for at blive fyldt op med vand
Men vi behøver ikke at frygte for at dehydrere, fordi vi har glemt vandflasken. Det er en myte, at kroppen har behov for konstant at blive fyldt op med vand. Kun mennesker med særlige problemer, for eksempel nyresten eller andre diagnosticerede sygdomme, har behov for at blive mindet om at drikke.
Vi får væske fra grøntsager, supper og sovse
Hver gang vi drikker en kop kaffe eller te eller andre drikkelige væsker, tæller det med i drikkeregnskabet. Vi indtager også væske, når vi spiser suppe, sovs, tomater, agurk og mange andre grøntsager. Agurk består for eksempel af 96,4% vand og 1 rå tomat af 94,0% vand. Desuden producerer kroppen selv lidt vand, når den omsætter næringsstofferne.
En myte at vand virker slankende og skyller urenheder ud
Det er også en myte, at vand kan skylle urenheder ud eller virke slankende, siger ernæringsrådgiver Per Brændgaard.
”Hvis du drikker, inden tørsten kommer, går du tværtimod glip af den store basale nydelse, det er at slukke tørsten. Dermed kan du komme til at kompensere med andre former for spiselig nydelse og tage på stik modsat hensigten med at drikke meget vand,” siger han.