Ingen top giver mindre madspild
Kan du undvære toppen på ananasfrugten? En ananas uden topblade har flere fordele. Blandt andet er madspildet mindre lige som de topløse ananas er bedre for miljøet. Det fortæller Henrik Lyngdorf, der er indkøber af frugt i Coop og sammen med en leverandør fra Costa Rica har fundet på at skære det meste af bladene af ananasfrugten:
»Bladene er meget sarte og mister nemt den grønne farve enten ved høsten eller i butikken, selvom ananassen er frisk. Ved at fjerne topbladene, mindsker vi antallet af ananas, som kasseres hos leverandøren eller af os i supermarkederne på grund af misfarvede blade.«
I Danmark bruger vi ikke toppen, når først vi får ananassen hjem på køkkenbordet. Den ender i skraldespanden, men får leverandøren lov at skære bladene af, kan toppen bruges til kvægfoder i Costa Rica.
Plads til flere ananas på skibet
»Sammen med mindre madspild, skåner vi miljøet. Når vi ikke har toppen med, kan vi have 40 procent flere ananas med ombord på de skibe, som sejler frugten til Danmark. Det giver en grønnere transport.«
Sidegevinsten er, at tiltagene, der giver mindre madspild og mindre miljøbelastning, samtidig betyder, at prisen på ananas kan sættes ned. De topløse ananas er i første omgang et forsøg i maj på de største ananas. At toppen skæres af har ingen betydning for ananassens holdbarhed.