Sport og mad

Mikkel Kessler: Jeg bygger min krop op med biodynamik

Danmarks bedste bokser går ekstremt meget op i, hvad han spiser. Det skal helst være økologisk eller biodynamisk.
Af Liv Mygind | Foto: Polfoto | 23. marts 2011
Mikkel Kessler
»Jeg sørger for at få mange vitaminer og mineraler fra de gode grøntsager, jeg spiser. Men jeg er en proteintype og får meget af min næring fra kød,« siger Mikkel Kessler.

For bokseren Mikkel Kessler er mad en ekstremt vigtig del af at være på toppen fysisk.

»Jeg spiser meget biodynamisk og økologisk mad, fordi der er flere næringsstoffer og vitaminer i, og så slipper jeg for pesticider og tungmetaller,« siger Mikkel Kessler.

Kroppen skal opbygges efter alle de slag

»Min krop bliver så nedbrudt af boksning, så jeg prøver at bygge den op med det, jeg spiser«.

Men hvad, han præcis spiser, er en forretningshemmelighed, andre boksere skulle jo nødig stjæle hemmeligheden til hans superkræfter.

Min kost er en forretningshemmelighed

»Jeg bliver nødt til at holde det hemmeligt, hvad jeg spiser, ellers er der bare en anden bokser, der stjæler min diæt,« siger Mikkel Kessler grinende.

»Der er mange boksere, der spiser junkfood og ikke tænker over, hvad de propper i munden. At jeg er så bevidst om min kost giver mig et par ekstra procent i ringen,« siger Mikkel Kessler.

Problemer med ryggen fik Mikkel Kessler til at ændre kosten

Mikkel Kesslers ekstreme fokus på, hvad han spiser, begyndte da Thomas Macon for nogle år siden blev hans nye fysiske træner. På det tidspunkt havde Mikkel Kessler store problemer med ryggen. Han led af diskusprolapser og en inflammation i ryggen.

»Jeg havde så ondt i ryggen, at jeg troede, jeg blev nødt til at melde fra til en vigtig kamp.«

Droppede sukkeret

Mikkel Kesslers nye fysiske træner satte ham på en streng diæt, hvor han skulle spise økologisk eller biodynamisk, og han måtte ingen hurtige kulhydrater få.

»Så det var slut med sukker, og jeg lagde min kost fuldstændig om. Min ryg fik det bedre meget hurtigere, end jeg turde håbe på. Og den oplevelse vakte virkelig min interesse for kost,« siger Mikkel Kessler, der nu ser økologiske fødevarer som en af sine store interesser på linje med tatoveringer og motorcykler.

Mikkel Kessler har udviklet økologisk proteinpulver

Udover den sunde mad spiser Kessler også en del proteinpulver efter træning. Han blev på et tidspunkt opmærksom på, at han ikke kunne købe et økologisk proteinpulver, og det irriterede ham.

Så sammen med sin fysiske træner Thomas Macon har de udviklet et økologisk proteinpulver, der hedder EcoProtein, som i dag er sat i produktion.

LÆS SENESTE SAMVIRKE