Is

Is er forskellig fra land til land

Danskerne vil have cremet is, italienerne vil have kraftig smag og asiaterne er til is med mælk og majs. Is er elsket over hele verden, men vi har meget forskellige favoritter, når det kommer til smagen.
Af Nanna Muus Steffensen | Foto: Nicky Bonne | 27. maj 2010
to isbåde
Fik du isbåde som barn? Så elsker du dem nok stadig, men det er ikke sikkert, at en italilener ville bryde sig om isbåden

Is der kun findes i Danmark

* Filur

* Kung Fu

* Champagnebrus

* Københavnerstang

* Kæmpe Eskimo

DANSK IS SKAL VÆRE CREMET

Is er populær over hele verden, men der er stor forskel på, hvordan isen skal føles og smage.

I Danmark kan vi bedst lide, at is føles cremet og ikke smage for stærkt eller sødt, det fortæller Anne Marstein, som arbejder med produktudvikling af is hos Danisco.

ITALIEN

Italienerne vil have is, der føles koldere og friskere, end den is danskerne foretrækker. Smagen skal være intens og udfolde sig hurtigt i munden, mener italienerne, hvorimod vi danskere vil have en mere afdæmpet smag, fortæller Anne Marstein fra Danisco.

ASIEN OG MELLEMØSTEN

I Asien og Mellemøsten skal isen være sødere, end vi er vant til i Danmark. Asiaterne har helt andre smagsvarianter end resten af verden. En af de mest populære smage er mælk, men også smag af majs, bønner og grøn te er populær i Asien.

VI VIL HAVE VORES FILUR

Traditioner og vaner betyder meget for, hvilke is vi kan lide. Det betyder, at vi har is i Danmark, som aldrig ville blive populære i andre lande, det fortæller Jakob Knudsen, der er salgsansvarlig i Frisko. Isene har en kulturel værdi for os, og derfor bliver vi ved med at købe dem.

”Vi har spist nogle bestemte is siden vi var børn, og derfor holder vi fast ved dem, selvom der kommer nye is på markedet, som måske smager bedre,” siger Jakob Knudsen fra Frisko.

LÆS SENESTE SAMVIRKE