Samvirke front page Inge Gerd Stevnhoved, Sejs:
I Samvirke-udgaven i maj skriver Didde Nielsen og Dorthe Olsgaard en lille artikel med mange fornuftige selvfølgeligheder om, hvorfor vi bliver skilt, og som noget nyt en prisliste over, hvor meget skilsmisser koster os selv og samfundet.
Det er fint nok, jeg undrer mig bare over den efterfølgende ramme med titlen: Sådan er din nye kone, sandsynligvis. Statistikken skal jeg ikke lægge mig ud med, men det vil jeg gerne med udtrykket »din nye kone bruger sandsynligvis unødig lang tid på at lave mad og har rengøringsvanvid med to timers daglig rengøring.
Den mand er heldig, som får en kone, der har lyst til gennemsnitligt at bruge mere end én sølle time om dagen på madlavning. Han får nemlig en kone, der kan lide at lave sund varieret mad til familien, til at bage brød m.m, til at fremstille surt og sødt med friske råvarer og til at eksperimentere af og til. Hvis han husker at fortælle hende, hvor meget han sætter pris på det, så kan det være, hun bliver hos ham.
Endelig er to timers rengøring i en almindelig børnefamilie ikke så galt, hvis det inkluderer oprydning, opvask, tøjvask og vinduespudsning. Hvis »den nye mand« hjælper lidt, så kan »den nye kones« omsorg for familien gøres på mindre tid end ellers.
Send et læserbrev til Samvirke: Samvirke, Vallensbæk Torvevej 9, 2620 Albertslund, Mærk kuverten »Læserbrev« eller på en mail til laeserbreve@samvirke.dk
Andre kommenterer på
Hvad vil du bruge 1 million kroner til? 385
Liste over bivirkninger 7
Fedtskat gør din mad dyrere 23
Debat: Skal en vegetar servere kød til sit bryllup? 37
Sådan behandler og vasker du dine trægulve 5