Vi kører længere efter en god bilhandel
Nordjyder kigger bil i København - og omvendt
Silkeborg er »Bilernes By« og førhen var jagten på familiens kommende bil nærmest en udflugt til den nærmeste, store samling af bilforhandlere langs indfaldsvejen på en større by. Samtidig var det sjældent at jyderne ledte efter bil på Sjælland og omvendt – men en Storebæltsbro og internettet har udvidet horisonten, når det danskernes bilkøb.
Bilbasen.dk, der er Danmarks største site, når det gælder formidling af brugte biler, har mærket, at danskernes søgeradius har udvidet sig.
»Man kigger ikke så meget på, hvor bilen er til salg, men mere på om bilen opfylder de krav og de behov, man har til den. Danmark er ikke større end, at man kan komme frem til den forhandler, der har det bedste tilbud i løbet af kort tid. Så nordjyderne kigger lige så meget på sjællandske biler, som københavnerne ser på biler, der står til salg i Aalborg,« siger Kenneth Andersen, der er direktør for bilbasen.dk.
Billigere, brugte biler
Samtidig har internettet gjort markedet for brugte biler mere overskueligt, og forbrugerne bruger lang tid på at sammenligne forskellige biler i samme mærke. Samtidig har den øgede søgeradius gjort konkurrencen på brugtbilsmarkedet større:
»Bilforhandlerne i Silkeborg er nu i konkurrence med deres kollegaer i resten af landet – og omvendt. Forhandlerne har meget fokus på at være attraktive i forhold til bilkøberne, og et særdeles vigtigt konkurrenceparameter er prisen. Vi har forhandlerne, der har som målsætning, at være de billigste på BilBasen, og det skærper naturligvis konkurrencen. Samlet betyder det, at bilkøberne får billigere biler,« siger Kenneth Andersen.













Se mit elskede køkkenredskab
Sådan kan du nemt skjule pletter eller huller på tøjet
En uge, en familie = masser af affald
Parcelhuslivet bag hækken i Skjoldhøjparken uden for Aarhus
12 retter til en lækker julebrunch
10 gratis børnefornøjelser i København
Lær at trylle – se 6 nemme tryllekunster
Patienter med pels
Dankortets historie
Fortæl os: Hvad ønsker du dig ikke i julegave?












Kommenter artiklen