Brugte bøger hitter
Brugte bøger kan ikke sælges, når de er meget slidte
Paperbackudgaven af en populær krimi – godt nok med æselører en masse og en del pletter fra solcremen på ferien. Men mon ikke man kunne tjene lidt på den, hvis man solgte den videre? Sådan er forestillingen hos mange, som forsøger at sælge deres bøger videre i brugt stand.
Sådan foregår det bare ikke helt. For at komme på hylden i Vangsgaards Antikvariat skal en bog være i pæn og ren stand, ikke lugte at gammel tobak eller have siderne overskrevet med noter. Men overholder bogen disse krav, så er der plads på hylderne til skønlitteratur og faglitteratur af både den meget populære slags og den mere sjældne.
»Der skal være bøger for enhver hos os, så der er både en roman af Jane Aamund og af Franz Kafka. Når det er sagt, er mange af vores bøger nok af en lidt mere ”lærd” karakter, end man ser det i en almindelig boghandel. Mange af vores kunder er nemlig studerende og intellektuelle i en eller anden afskygning. Men vi har som sagt også helt almindelige kunder, der bare ønsker en god krimi,” siger Karen Fastrup, som er ansat i Vangsgaards Antikvariats hovedbutik, som er beliggende i Fiolstræde 34 i København.
Bøgerne i antikvariatet stammer både fra køb af hele bogsamlinger, fra køb på auktioner og fra, at folk kommer forbi med to plastikposer med bøger hjemme fra reolen.
Gamle, specielle bøger sælges til hele verden
Antikvariatet sælger også rigtig specielle bøger af den slags, som koster mange penge. Det er typisk filosofiske værker af ældre dato eller førsteudgaver af skønlitteratur fra hele verden. Har man noget af den slags stående i sin bogreol, kan man ofte regne med at tjene penge på sin bog, for så er der samlere fra hele verden, som står på spring for at købe den.
»Meget af vores salg foregår via nettet, og vi sender hver dag bøger til f.eks.
Canada, Rusland eller Australien. Både til bogsamlerne og universiteter, men også til helt almindelige mennesker,« fortæller Karen Fastrup og fortsætter:
»En bog er ikke værdifuld i sig selv, fordi den er gammel. Mange kommer herind med en gammel bibel fra 1800-tallet, som de har fundet på deres loft, men man skal bare huske, at stort set hvert et hjem på den tid havde en bibel. Så her skal man tilbage til 1700-tallet, før den har værdi; og så skal den tilmed være velholdt.«
Stort udvalg og flere kunder
Omkring 100.000 titler står på hylderne og på lagrene hos Vangsgaards antikvariat, som er Nordens største. Er man interesseret i for eksempel filosofi eller historie er udvalget af fagbøger stort – og meget større end en almindelig boghandel kan byde på.
Over sommeren er der, ifølge antikvariatet selv, kommet markant flere kunder. Kunderne er ofte meget begejstrede over både mængden af bøger og af stemningen i butikken, fortæller Karen Fastrup:
»Mange af de kunder, som kommer ind hos os, har søgt længe og forgæves efter en bog hos boghandlerne. Og så opdager de pludselig, at antikvariatet findes, og hvor mange bøger, man kan få her. Så det kommer os nok til gode, at de gode, klassiske boghandlere ikke findes så meget mere. Folk savner dem.«










Undgå at blive syg af grillmaden
10 ting, du aldrig må give din hund
Sådan kan du nemt skjule pletter eller huller på tøjet
Verdens mest solgte bil
10 gratis børnefornøjelser i København
Parcelhuslivet bag hækken i Skjoldhøjparken uden for Aarhus
Se 8 varer, der altid er på tilbud
Kaffens historie i ord og billeder
Dankortets historie
Fra bønne til kop - på kafferejse i Nicaragua












Kommenter artiklen