Rengøring

36 % elsker støvsugning

Favoritopgaven er støvsugning, når danskerne går i gang med rengøringen i hjemmet. Mere end hver tredje – eller 36 procent - elsker at støvsuge. Kigger man nærmere på kønnene, er det især mænd, der er glade for det motordrevne rengørings-apparat.
Af Kristian Herlufsen | Foto: Colourbox | 16. juni 2010
Støvsuger på trægulv
Støvsugning er en af de rengøringsopgaver, vi kan lide - omvendt er det med vinduespudsning

Støvsugning er vores yndlingsrengørings-opgave

Wrooooo. Lyden af en støvsuger foretrækkes, når danskerne skal svare på, hvad der er deres yndlingsrengørings-opgave i hjemmet, viser en undersøgelse af danskernes rengøringsvaner, som FDB Analyse har lavet for Samvirke.

Mere end hver tredje – eller 36 procent - elsker støvsugning. Det er især mænd, der elsker støvsugeren. Hver anden mand og hver fjerde kvinde peger på støvsugningen som favoritopgaven, når det gælder rengøring. Toilettet, vinduer og gardiner er omvendt de mindst foretrukne opgaver, viser undersøgelsen.

Vi glemmer, hvordan vi skal gøre rent

Gode rengøringsvaner er på vej i glemmebogen, fortæller Dorthe Kristiansen, der er underviser på Suhrs Husholdningsskole i København.

»Vi kan se, at eleverne på Suhrs ikke længere har en basal viden om, hvordan man gør rent. Man kan sagtens gå til madlavning – det er jo lidt smart – men man går ikke til rengøring,« fortæller Dorthe Kristiansen.

Vidundermidler klarer ikke alt

Viden skal komme hjemmefra, men i dag fortæller far og mor ikke deres børn, hvordan rengøringen skal udføres. Vi lader i stedet reklamerne overtage opgaven, og vidundermidler, hvor man ikke engang skal skrubbe, bliver den dominerende opfattelse af, hvordan man lykkes med et rent hjem.

Det kan vi ikke li' når vi gør rent

Kvinder:
Vinduespudsning: 24 %
Vaske gardiner: 15 %
Køkken og køleskab: 15 %
Toilet: 13 %

Mænd:
Vaske gardiner: 27 %
Toilet: 14 %
Køkken/ovn: 12 %
Vinduer: 11 %



»Den største fejl i dag er, at vi bruger de her mirakelmidler. Folk hopper direkte på limpinden, men man skal altså svede lidt,« siger Dorthe Kristiansen.

LÆS SENESTE SAMVIRKE