FødderFødder / Se hele temaet
Samvirke samvirke@fdb.dk

27 % af mænd går aldrig eller sjældent i sandaler

Sandaler og mandefødder er en sjælden kombination. Kun 11 procent af danske mænd går altid i sandaler om sommeren. Unge vil have klipklapper og lidt ældre mænd går efter fornuftige sandaler. Ofte er det en kvinde, som bestemmer købet, og mændene går ikke op i, om sandalerne er pæne.
Af Didde Rishøj | 30. juli 2010
Sandaler
Mange mænd prøver sandaler med sokker på - for lige at se, hvordan det ser ud

Flere mandefødder end kvindefødder kommer aldrig i sandaler

Mange mandefødder holdes inde i lukkede sko, for selv om det er sommer og varmt, bliver de aldrig luftet i sandaler. 27 procent af danske mænd går aldrig eller sjældent i sandaler om sommeren, viser en undersøgelse fra FDB Analyse. Kun to procent af danske kvinder udsætter deres fødder for samme indelukkede sommerliv.

Der er nogle mænd, som godt kan lide sandaler. 11 procent af danske mænd går altid i sandaler om sommeren, og hos Paw sko i Rødovre Centret møder salgsassistent Sabrina Frederiksen nogle af dem. Ifølge hende er det både helt unge, midaldrende og ældre, som køber sandaler.

»De unge går efter split-toe-sandaler, de lidt ældre vil have fornuftige vandresandaler. De siger typisk: Jeg så en bestemt sandal for 10 år siden, har I stadig den? Og så vil de ældre have, at alting skal være af læder – og helst ikke koste mere end 200 kroner,« forklarer hun.

Sandalernes udseende betyder ikke noget

Mange af sandalmændene prøver sandalerne med sokker på, for de skal lige se, hvordan det ser ud. Nogle beholder sokkerne på i sandalerne. Og ja – også tennissokker, fortæller Sabrina.

Hun oplever, at der ofte er en kvinde med, når der skal købes nye sko eller sandaler, og at det typisk er hende, der bestemmer købet.

»Mændene er meget anderledes end kvinder, når de køber sandaler. Sandalerne behøver overhovedet ikke være pæne, de tænker slet ikke på det. Og faktisk heller ikke de unge, så længe sandalerne ikke er lyserøde,« siger Sabrina Frederiksen.

Sundhed/Tema

Temaet  Fødder