Er der æg og mælk i vinen?

Indholdsdeklarationen på vinflasken viser, at der er æg og mælk i vinen. Kan det passe?
?

Et af mine personlige tilbud i denne uge var en flaske Turner Road Cabernet Zinfandel California 2011, som jeg har købt i Kvickly Haderslev. Jeg ser helt tilfældigt på etiketten, at vinen ud over sulfitter indeholder æg og mælk. Det står ikke kun på dansk, men på alle sprog! Hvordan i alverden hænger det sammen. Vinen skal smages i aften, da jeg hverken er allergisk over for æg eller mælk, men hvad hvis jeg var?

Hanne Saugbjerg, Haderslev

Svar fra Karin Frøidt

Indtil 30. juni 2012 skulle vin kun mærkes, hvis der var sulfitter i vinen. Reglerne er lavet om, så vin skal mærkes, hvis der er allergener eller spor af allergener i vinen. Når man fremstiller vin, bruger man ofte enzymer som en del af produktionen, og disse enzymer kan være baseret på eksempelvis æg eller mælk. Både æg og mælk kan give allergiske gener hos en lille del af befolkningen, og derfor skal vin mærkes, hvis der kan være spor af mælk eller æg. Produktionsmåden er den samme som hidtil, og vinene har som sådan ikke ændret sig. 

Karin Frøidt er kvalitetschef hos Coop.

Se, hvad vi ellers skriver om: #indkøb, #alkohol, #vin, #æg og #rødvin